| Nieruchomości i Budownictwo | Budowa domu – jakie formalności nas czekają?

Nieruchomości i Budownictwo

Budowa domu – jakie formalności nas czekają?

Domy jednorodzinne to marzenie wielu z nas. Dom z ogrodem pod miastem pozwala nam szybko zregenerować się po całym dniu pracy, a nawet jeśli mamy działkę w samym centrum miasta, to nawet dom szeregowy da nam poczucie intymności. Koszt budowy domu jest relatywnie niższy niż nowe mieszkanie, szczególnie jeśli zależy nam na sporej powierzchni. Aby […]

Budowa domu – jakie formalności nas czekają?
0 votes, 0.00 avg. rating (0% score)

Domy jednorodzinne to marzenie wielu z nas. Dom z ogrodem pod miastem pozwala nam szybko zregenerować się po całym dniu pracy, a nawet jeśli mamy działkę w samym centrum miasta, to nawet dom szeregowy da nam poczucie intymności. Koszt budowy domu jest relatywnie niższy niż nowe mieszkanie, szczególnie jeśli zależy nam na sporej powierzchni.

Aby wybudować dom jednorodzinny, trzeba niestety poświęcić dużo czasu i energii. Formalności budowlane do załatwienia jest bardzo dużo ? konieczne jest między innymi uzyskanie odpowiednich pozwoleń. Aby nie popełnić w tej kwestii żadnych błędów, warto się do tego odpowiednio przygotować ? mogą nam w tym pomóc informacje znalezione w sieci. Warto też posłuchać znajomych, którzy budowę domu mają już za sobą.

Oczywiście, zanim budowa domu się rozpocznie, musimy mieć odpowiedni teren. Działki budowlane są znacznie droższe niż działki rolne, ale ich zakup i zabudowa jest znacznie prostszy. Aby zabudować grunty role najpierw musimy je wyłączyć z produkcji rolnej, czyli zmienić im przeznaczenie. Budowanie domu na działce rolnej może rozpocząć wyłącznie rolnik, który chce prowadzić tam gospodarstwo rolne.

Budowa domu – jakie formalności nas czekają?

Zanim kupimy działkę budowlaną (czy rolną) musimy też sprawdzić, co w ogóle będziemy mogli na niej wybudować. Czy będziemy mogli postawić domy jednorodzinne, czy da radę prowadzić tam działalność gospodarczą. Dowiemy się tego z dokumentu, którym jest miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. Z niego wynikać będzie dla nas równie cenna informacja o tym, co można budować w sąsiedztwie naszej działki.

Problem, jaki często pojawia się w przy załatwianiu formalności to jednak brak planów zagospodarowania dla danego terenu. Jeśli problem ten dotyczy także terenu, na którym mamy budować dom, musimy udać się do Wydziału Architektury Urzędu Gminy z odpowiednim wnioskiem. Wówczas uzyskamy warunki zabudowy terenu. Nie musimy się obawiać, że jeśli nie jesteśmy właścicielem działki, możemy ich nie uzyskać ? ta kwestia nie ma na to wpływu.

 

Przeczytaj także inne nasze artykuły o architekturze:

recommended