| Nieruchomości i Budownictwo | Budowa ogrodzenia

Nieruchomości i Budownictwo

Budowa ogrodzenia

Budowa ogrodzenia Kolejnym etapem, w czasie którego dobre relacje z sąsiadem będą nam potrzebne, może być budowa ogrodzenia. Jeżeli dwie sąsiednie nieruchomości graniczą ze sobą, za konserwację, naprawę czy odnowienie ogrodzenia między nimi odpowiedzialni są obaj właściciele. Kto jednak płaci za budowę ogrodzenia? Najlepiej jest dojść do porozumienia i ustalić wspólny projekt ogrodzenia i kosztami […]

Budowa ogrodzenia
0 votes, 0.00 avg. rating (0% score)

Budowa ogrodzenia

Kolejnym etapem, w czasie którego dobre relacje z sąsiadem będą nam potrzebne, może być budowa ogrodzenia. Jeżeli dwie sąsiednie nieruchomości graniczą ze sobą, za konserwację, naprawę czy odnowienie ogrodzenia między nimi odpowiedzialni są obaj właściciele. Kto jednak płaci za budowę ogrodzenia?

Najlepiej jest dojść do porozumienia i ustalić wspólny projekt ogrodzenia i kosztami jego budowy podzielić się po połowie. Jeżeli jednak chcemy mieć murowane ogrodzenie, a naszemu sąsiadowi wystarczy niewielki drewniany płotek, nie możemy go zmusić do pokrycia połowy kosztów budowy naszego imponującego muru.

Musimy pamiętać o tym, że ogrodzenie posesji nie powinno przekraczać linii naszej działki. Od strony sąsiada postawienie muru, płotu czy siatki musi być dokładnie w osi granicy działek. Aby uniknąć konfliktów i oskarżeń o naruszenie granic działki, należy je tak usytuować, aby nie przekraczało granicy nieruchomości sąsiedzkiej (przez co powierzchnia działki zmniejszy się o te parę centymetrów grubości ogrodzenia).

Jeżeli ogrodzenie – czy od strony działki sąsiedniej, czy też od placu publicznego – będzie wyższe niż 2,2, jego budowę musimy zgłosić do właściwego organu administracji. Jeżeli zaś nie przekroczy tej wysokości – ogrodzenie od strony sąsiada możemy budować bez zgłoszenia.

Ogrodzenie od strony miejsc publicznych zawsze wymaga zgłoszenia!

Przeczytaj także inne nasze artykuły o architekturze:

recommended