| Nieruchomości i Budownictwo | Budynek gospodarczy

Nieruchomości i Budownictwo

Budynek gospodarczy

Dopiero po 30 dniach od dnia zgłoszenia możemy przystąpić do budowy, oczywiście, jeżeli w tym czasie organ nie wniesie sprzeciwu. Trzeba także bezwzględnie pamiętać, że jeżeli na naszej działce stoi już altana drewniana, której budowa wymagała jedynie zgłoszenia, a my chcemy wybudować dodatkowo projekt budynku gospodarczego, to łączna powierzchnia nowego budynku i naszej altanki nie […]

Budynek gospodarczy
0 votes, 0.00 avg. rating (0% score)

Dopiero po 30 dniach od dnia zgłoszenia możemy przystąpić do budowy, oczywiście, jeżeli w tym czasie organ nie wniesie sprzeciwu.

Trzeba także bezwzględnie pamiętać, że jeżeli na naszej działce stoi już altana drewniana, której budowa wymagała jedynie zgłoszenia, a my chcemy wybudować dodatkowo projekt budynku gospodarczego, to łączna powierzchnia nowego budynku i naszej altanki nie może być większa niż 50 m2. Jeżeli będzie większa – konieczne będzie uzyskanie pozwolenia na budowę.

Pamiętajmy, że ani budynek gospodarczy, ani altanka, ani tym bardziej projekt garażu nie mogą być uznane za tymczasowe obiekty budowlane, na budowę których nie jest wymagane pozwolenie na budowę, chyba że w zgłoszeniu zaznaczymy termin, w którym obiekt budowlany usuniemy z działki. Garaż nie jest także budynkiem gospodarczym, chyba że budowana jest tylko wiata na samochód. W związku z tym budowa garażu wymaga uzyskania pozwolenia na budowę!

Garaż wolno stojący wymaga więc takich samych formalności jak projekt domu jednorodzinnego. Do wniosku o pozwolenie musimy dołączyć projekt garażu i czekać 65 dni na decyzję starosty.

Budowa garażu, altany albo budynku gospodarczego bez wymaganego zgłoszenia czy pozwolenia na budowę jest traktowana jako samowola budowlana.

Przeczytaj także inne nasze artykuły o architekturze:

recommended