| Darek meble | Co to jest leasing?

Darek meble

Co to jest leasing?

Ciągłe rozwijanie swojej działalności jest gwarantem pozostania na rynku oraz konkurencyjności. Niemniej wiele przedsiębiorców nie jest w stanie zapłacić z miejsca za nowe urządzenia. Oczywiście zawsze mogą wziąć kredyt z banku, lecz spłacanie dwukrotności wartości zakupionego towaru jest zwyczajnie nieopłacalne. Rozwiązaniem tego impasu jest leasing, który łączy zalety kredytów, wypożyczalni oraz ratalnych spłat. Mix wszystkiego, […]

Co to jest leasing?
1 vote, 5.00 avg. rating (90% score)

Ciągłe rozwijanie swojej działalności jest gwarantem pozostania na rynku oraz konkurencyjności. Niemniej wiele przedsiębiorców nie jest w stanie zapłacić z miejsca za nowe urządzenia. Oczywiście zawsze mogą wziąć kredyt z banku, lecz spłacanie dwukrotności wartości zakupionego towaru jest zwyczajnie nieopłacalne. Rozwiązaniem tego impasu jest leasing, który łączy zalety kredytów, wypożyczalni oraz ratalnych spłat.
Mix wszystkiego, czyli leasing

Umowa o dzierżawę w Polsce nie jest tak popularną formą rozwijania swojej działalności, jak dofinansowania z Unii Europejskiej czy Urzędu Pracy, czy też branie kredytów na działalność. Leasing jest cywilnoprawną umową, której istotą jest wydzierżawienie dobra materialnego leasingodawcy osobie zainteresowanej na zasadzie opłacania rat. Biorący spłaca zakupiony towar zupełnie jak przy zakupie ratalnym, lecz przy tym dolicza się jeszcze odsetki. Na koniec umowy można wykupić leasingowaną maszynę na własność.

Jest to zatem znacznie lepsze rozwiązanie niż wypożyczanie sprzętu, gdyż zostaniemy właścicielami towaru. Również leasing jest lepszy od kredytu, ponieważ składki są znacznie niższe.

Detale dotyczące umów leasingowych są regulowane przez Kodeks Cywilny i określają, kto może być stroną umowy leasingowej. Ważny jest zapis, co jest rozumiane jako rzecz do leasingu. Są to wszystkie materialne towary, które zarazem nie są cieczami, ropą, gazem, paliwami kopalnianymi albo zwierzętami w stanie wolnym.
Kto może być stroną w umowie leasingowej?

Zgodnie z zapisami w Kodeksie, stron w leasingowej umowie mogą być maksymalnie 3. W pierwszym przypadku, kiedy to umowa o leasing jest zawarta pomiędzy dwiema stronami, producentem i konsumentem, mamy do czynienia z leasingiem bezpośrednim.

W drugim przypadku leasing pośredni zawiera firmę zajmującą się zawodowo załatwianiem tego rodzaju spraw pomiędzy producentami a konsumentami leasingu. Częstokrotnie jest to bank.
Przykłady na dobry leasing

Załóżmy, że posiadasz firmę sprzedającą majtki damskie. Sprzedaż idzie dobrze, lecz wiesz, że rynek jest chłonny. Postanawiasz zwiększyć produkcję poprzez zakup maszyny szwalniczej z Niemiec. Jednak nie stać cię na taki jednorazowy wydatek. Zwracasz się do banku o leasing maszyn. Bank zakupuje szwalnię za ciebie i przekazuje ci ją w użytkowanie. Twoja produktywność wzrasta, a zarazem nie poniosłeś wielkich kosztów. Comiesięczna rata zwraca się szybko, a przy tym po zakończeniu umowy urządzenie przechodzi na twoją własność.

Przeczytaj także inne nasze artykuły o architekturze:

recommended