| Nieruchomości i Budownictwo | Co to jest mała architektura?

Nieruchomości i Budownictwo

Co to jest mała architektura?

Co to jest mała architektura? Bardzo często obiekty małej architektury mylone są z tymczasowymi obiektami budowlanymi, a przecież Prawo budowlane wyraźnie je definiuje. Podaje to jednak w sposób przykładowy, w katalogu otwartym. Mała architektura to wszelkie obiekty kultu religijnego, takie jak kapliczki, przydrożne krzyże i figury, konstrukcje ogrodowe czy parkowe np. posągi, wodotryski czy fontanny […]

Co to jest mała architektura?
0 votes, 0.00 avg. rating (0% score)

Co to jest mała architektura?

Bardzo często obiekty małej architektury mylone są z tymczasowymi obiektami budowlanymi, a przecież Prawo budowlane wyraźnie je definiuje. Podaje to jednak w sposób przykładowy, w katalogu otwartym.

Mała architektura to wszelkie obiekty kultu religijnego, takie jak kapliczki, przydrożne krzyże i figury, konstrukcje ogrodowe czy parkowe np. posągi, wodotryski czy fontanny oraz budowle służące rekreacji ? piaskownice, huśtawki, drabinki itp.

Warto pamiętać, że do małej architektury należą również obiekty służące do codziennego utrzymywania porządku ? śmietniki czy całe wiaty śmietnikowe.

Wznoszenie tego typu obiektów jest dosyć proste i nie wymaga specjalnych pozwoleń. Jeśli obiekt małej architektury ma powstać na terenie prywatnej posesji nie trzeba nawet zgłaszać tego organowi administracji architektoniczno-budowlanej. W miejscach publicznych, dostępnych dla wszystkich, przeznaczonych dla wszystkich, stawianie tych obiektów wymaga zgłoszenia właściwemu organowi.

 

Przeczytaj także inne nasze artykuły o architekturze:

recommended