Nieruchomości i Budownictwo

Elektryk

Elektryk dopilnuje ponadto, by wszystkie obwody oświetleniowe były zabezpieczone wyłącznikami przeciwprzeciężeniowymi o wyłącznikiem przeciwporażeniowym. Warto wiedzieć, że napięcie potrzebne do oświetlenia ogrodu powinno uwzględniać nie tylko lampy ogrodowe, ale również podłączenie elektrycznych narzędzi ogrodowych, jak np. kosiarki czy nożyce do żywopłotu. Instalacja prowadzona jest w specjalnych rurkach osłonowych, a w gruncie stosuje się sprzecjalnie do […]

Elektryk
0 votes, 0.00 avg. rating (0% score)

Elektryk dopilnuje ponadto, by wszystkie obwody oświetleniowe były zabezpieczone wyłącznikami przeciwprzeciężeniowymi o wyłącznikiem przeciwporażeniowym.

Warto wiedzieć, że napięcie potrzebne do oświetlenia ogrodu powinno uwzględniać nie tylko lampy ogrodowe, ale również podłączenie elektrycznych narzędzi ogrodowych, jak np. kosiarki czy nożyce do żywopłotu.

Instalacja prowadzona jest w specjalnych rurkach osłonowych, a w gruncie stosuje się sprzecjalnie do tego przeznaczone kable. Montując oświetlenie w nawierzchni trzeba wybrać specjalne oprawy, które umożliwiają nawet przejazd po nich samochodem.

Co jeszcze powinny zawierać projekty instalacji?

Nasze ogrody warto wyposażyć w specjalne czujki, które automatycznie załączą światło. Wybrać powinniśmy np. włącznik zmierzchowy, czyli urządzenie mierzące natężenie światła ? jeżeli zapadnie zmrok, oświetlenie automatycznie się włącza. Przydatny będzie również czujnik ruchu , który załącza światło, gdy ktoś pojawi się w jego zasięgu. Warto tak zaplanować model, aby nie uruchomiał oświetlenia, jeśli po naszej posesji biega nasz czworonożny przyjaciel. Włącznik z programatorem czasu umożliwia natomiast zaprogramowanie urządzenia, by włączyło oświetlenie o konkretnej godzinie.

Pamiętajmy, aby projekty ogrodów planować razem z budową domu. Dzięki temu unikniemy późniejszych kosztownych i uciążliwych rozkopów na działce. Instalacje elektryczne zostaną położone jednocześnie z instalacjami w domu, a nam pozostanie jedynie dobrać odpowiednie lampy.

Przeczytaj także inne nasze artykuły o architekturze:

recommended