| Nieruchomości i Budownictwo | GPS – podstawowe wiadomości

Nieruchomości i Budownictwo

GPS – podstawowe wiadomości

GPS – podstawowe wiadomości GPS, (ang. Global Positioning System), do działania wykorzystuje sieć 24 satelitów znajdujących się na kołowych orbitach okołoziemskich, nachylonych do płaszczyzny Ziemi o 55°, lub 63° (tylko blok I). Satelity te emitują sygnał, który następnie przetwarzany jest przez odbiornik. Tak przetworzony sygnał jest źródłem informacji o pozycji, co w konsekwencji również umożliwia […]

GPS – podstawowe wiadomości
0 votes, 0.00 avg. rating (0% score)

GPS – podstawowe wiadomości

GPS, (ang. Global Positioning System), do działania wykorzystuje sieć 24 satelitów znajdujących się na kołowych orbitach okołoziemskich, nachylonych do płaszczyzny Ziemi o 55°, lub 63° (tylko blok I). Satelity te emitują sygnał, który następnie przetwarzany jest przez odbiornik. Tak przetworzony sygnał jest źródłem informacji o pozycji, co w konsekwencji również umożliwia nawigację. Odbiornik GPS daje możliwość również bardzo precyzyjnego pomiaru czasu. Z GPS możemy korzystać wszędzie tam gdzie widoczne są przynajmniej 3 satelity (pomiar w dwóch wymiarach). Pomiar w trzech wymiarach (szerokość, długość, wysokość) możliwy jest tylko wtedy, gdy widoczne są przynajmniej cztery satelity.

GPS zasadniczo składa się z trzech segmentów: segmentu kosmicznego, segmentu kontroli oraz segmentu użytkownika. Jednak większość z nas utożsamia go tylko z segmentem użytkownika, a więc mówiąc krótko z odbiornikami do nawigacji. Nie zmienia to jednak faktu, że GPS, to dużo bardziej skomplikowana technologia, która pierwotnie tworzona była z myślą o amerykańskim wojsku. Segment kosmiczny aby działać poprawnie, wymaga 24 sprawnych satelitów. Jednak ich ilość na orbicie jest większa i wynosi obecnie 31. Segment kontroli tworzą stacje naziemne, które są rozlokowane możliwie blisko równika. Obecnie istnieje 12 stacji monitorujących. Natomiast segment użytkownika, to jak już wspomniałem przed momentem, odbiorniki do nawigacji GPS i to te zarówno cywilne, jak i wojskowe.

Od początku swojego istnienia GPS ewoluował, a właściwie to ewoluowały obszary jego zastosowań. Obecnie system ten jest wykorzystywany głównie w nawigacji samochodowej, jednak nie jest to jedyne zastosowanie tego systemu. Obecnie trudno jest wyobrazić sobie wiele dziedzin bez systemu GPS. Szczególnie mam tutaj na myśli wiele specjalistycznych dziedzin takich jak: geodezja, fotogrametria, geologia, geodezja, archeologia czy lotnictwo. Jednak obecnie najpopularniejszym wykorzystaniem nawigacji GPS jest nawigacja samochodowa, która obecnie montowana jest już fabrycznie w wielu samochodach.

Niestety, ale korzystając z urządzenia do GPS musimy się również liczyć z tym, że napotkamy na błędy, które zniekształcają dokładność wyznaczania pozycji. Tymi błędami mogą być opóźnienia jonosferyczne, opóźnienia troposferyczne, błędy wynikające z szumów własnych odbiornika oraz błędy ustawień satelitów DOP. Jednak w przypadku tych najpowszechniejszych zastosowań nawigacji GPS, tzn. nawigacja samochodowa czy turystyka, błędy te nie są uciążliwe. Natomiast w przypadku bardziej zaawansowanych zastosowań GPS wykorzystujemy dużo bardziej zaawansowane urządzenia, które znakomicie rekompensują te niedociągnięcia i dzięki temu jesteśmy w stanie osiągnąć dokładność wynoszącą nawet kilka centymetrów! Jednak taka precyzja możliwa jest tylko przy użyciu zaawansowanych urządzeń, których cena wynosi nawet kilkadziesiąt złotych.

Przeczytaj także inne nasze artykuły o architekturze:

recommended