| Dom i Ogród | Jak uprawiać borówkę brusznicę?

Dom i Ogród

Jak uprawiać borówkę brusznicę?

Borówka brusznica, nazywana jest także borówką czerwoną, jest doskonałą rośliną okrywową. Można ją sadzić na ogrodowych rabatach, a szczególnie dobrze pasuje do wrzosowisk. Co ciekawe, jej owoce są jadalne, a zatem roślina ta może pełnić nie tylko funkcje ozdobne. Brusznica jest zimozieloną, niską krzewinką, rozprzestrzenia się przez rozłogi, tworząc rozległe, poduszkowate kępy, osiąga do 30 […]

Jak uprawiać borówkę brusznicę?
0 votes, 0.00 avg. rating (0% score)

Borówka brusznica, nazywana jest także borówką czerwoną, jest doskonałą rośliną okrywową. Można ją sadzić na ogrodowych rabatach, a szczególnie dobrze pasuje do wrzosowisk. Co ciekawe, jej owoce są jadalne, a zatem roślina ta może pełnić nie tylko funkcje ozdobne.

Brusznica jest zimozieloną, niską krzewinką, rozprzestrzenia się przez rozłogi, tworząc rozległe, poduszkowate kępy, osiąga do 30 cm. W środowisku naturalnym rośnie na skrajach borów i lasów sosnowych. Spotykamy ją pospolicie na nizinach, ale można znaleźć ją też na terenach wyżynnych i górskich.

Kwitnie w okresie od maja do lipca w kolorze białym lub różowym, kwiaty zebrane w kwiatostany w kształcie zwisających gron, na wierzchołkach pędów. Potem ozdabiają ją jadalne jagody – kuliste, błyszczące, karminowe borówki. W cieplejszych rejonach kraju borówka brusznica powtarza kwitnienie i wówczas owocuje do ostatnich dni jesieni.

Roślina ta sprawdza się dobrze jako roślina użytkowa, jej jagody wykorzystywane są w przetwórstwie i lecznictwie. Jednak ta pełna uroku , miododajna leśna krzewinka, dostarczająca wartościowych owoców, może i powinna być sadzona także jako roślina ozdobna w naszych prywatnych ogrodach.

Rośliny borówki brusznicy będą ozdobą naszego ogrodu przez cały rok – nie tylko w czasie kwitnienia i wydawania owoców , ale także w zimie – za sprawą zimozielonych, skórzastych liście .

Uprawa tego gatunku borówki nie jest kłopotliwa. Krzewinka ta wytrzymuje suszę, mrozy i toleruje niedobory światła . Wymaga gleb kwaśnych , lekkich i próchniczych .

Borówka brusznica może być ciekawym akcentem rabaty wrzosowej . Można założyć niepowtarzalną jagodową rabatę, dosadzając do towarzystwa gatunki spokrewnione o podobnych wymaganiach, np. borówki wysoką i pośrednią, żurawinę wielkoowocową albo jagodę kamczacką , która również znosi niskie pH gleby, preferowane przez borówki. W nasadzeniach ozdobnych dobrymi kompanami będą wspaniale kwitnące azalie i różaneczniki oraz wrzosy i wrzośce.

Przeczytaj także inne nasze artykuły o architekturze:

recommended