| Nieruchomości i Budownictwo | Jak założyć księgę wieczystą?

Nieruchomości i Budownictwo

Jak założyć księgę wieczystą?

Jak założyć księgę wieczystą? Jeżeli chcemy wiedzieć, jaki stan prawny mają domy jednorodzinne czy mieszkania na sprzedaż, możemy zajrzeć do księgi wieczystej ustanowionej dla danej nieruchomości. Księga wieczysta zakładana jest dla nieruchomości, własnościowych spółdzielczych praw do lokali mieszkalnych, spółdzielczych praw do lokali użytkowych, praw do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej. Składa się ona z czterech […]

Jak założyć księgę wieczystą?
0 votes, 0.00 avg. rating (0% score)

Jak założyć księgę wieczystą?

Jeżeli chcemy wiedzieć, jaki stan prawny mają domy jednorodzinne czy mieszkania na sprzedaż, możemy zajrzeć do księgi wieczystej ustanowionej dla danej nieruchomości.

Księga wieczysta zakładana jest dla nieruchomości, własnościowych spółdzielczych praw do lokali mieszkalnych, spółdzielczych praw do lokali użytkowych, praw do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej.

Składa się ona z czterech działów.

W Dziale I księgi wieczystej znajdziemy dane z ewidencji gruntów oraz ewentualne prawa związane z prawem własności.

Dział II zawiera informacje o właścicielu nieruchomości lub użytkowniku wieczystym.

Dział III księgi wieczystej mówi o ograniczeniach praw rzeczowych (z wyjątkiem hipoteki), o ograniczeniach w rozporządzaniu nieruchomością, o prawach osobistych i roszczeniach, jakie ciążą na nieruchomości (z wyjątkiem hipotek).

Rodzaj i wysokość hipoteki znajdują się natomiast w Dziale IV księgi wieczystej.

Przeczytaj także inne nasze artykuły o architekturze:

recommended