| Nieruchomości i Budownictwo | Jak zaplanować oświetlenie zewnętrzne?

Nieruchomości i Budownictwo

Jak zaplanować oświetlenie zewnętrzne?

Zanim zamieszkamy nasze nowe domy jednorodzinne, powinniśmy pamiętać nie tylko o wykończeniu wnętrz, ale również o przygotowanie całej posesji do komfortowego użytkowania. Bardzo ważne jest zatem oświetlenie zewnętrzne. Choć montaż lamp możemy zostawić na sam koniec prac wykończeniowych, to instalacja oświetlenia zewnętrznego powinna być zaplanowana równocześnie, kiedy odbywa się adaptacja projektu. Wtedy to architekt adaptujący […]

Jak zaplanować oświetlenie zewnętrzne?
0 votes, 0.00 avg. rating (0% score)

Zanim zamieszkamy nasze nowe domy jednorodzinne, powinniśmy pamiętać nie tylko o wykończeniu wnętrz, ale również o przygotowanie całej posesji do komfortowego użytkowania. Bardzo ważne jest zatem oświetlenie zewnętrzne.

Choć montaż lamp możemy zostawić na sam koniec prac wykończeniowych, to instalacja oświetlenia zewnętrznego powinna być zaplanowana równocześnie, kiedy odbywa się adaptacja projektu. Wtedy to architekt adaptujący dostosowuje nasze projekty domów zarówno do warunków lokalnych działki, jak i do naszych oczekiwań, a także wykonuje projekt zagospodarowania działki. Warto już wtedy wiedzieć, jak mniej więcej będą wyglądały nasze ogrody, by zaplanować funkcjonalne i estetyczne oświetlenie zewnętrzne.

Oświetlenie ogrodów spełnia wiele funkcji. Nie tylko ułatwia nam poruszanie się po działce po zmroku, ale również doświetla nasz budynek np. z tabliczkę adresową, wskazuje drogę do garażu, ukazuje osobę, która znajduje się przy bramie, a także dekoruje i urozmaica nasz projekt ogrodu.

Jak zaplanować oświetlenie zewnętrzne?

Co powinien zawierać projekt oświetlenia?

Jeśli wykańczamy standardowe domy jednorodzinne projekty powinny zawierać oświetlenie takich punktów na naszej posesji, jak:

oświetlenie podjazdu

oświetlenie bramy garażowej

oświetlenie bramy wjazdowej

oświetlenie furtki (domofon)

oświetlenie wejściowe do domu

podświetlenie schodów zewnętrznych

oświetlenie na elewacji

oświetlenie na tarasie

oświetlenie ścieżek ogrodowych, rabat i innych elementów ogrodu.

Musimy pamiętać, że lampy ogrodowe czy lampy zewnętrzne powinny być odpowiedniej jakości, by były odporne na różne warunki atmosferyczne. W sklepie oświetleniowym szukajmy lamp, które mają oznaczenia IP 44 ? dla oświetlenia ściennego i IP 65 ? dla oświetlenia montowanego w nawierzchni (pierwsza cyfra oznacza szczelność oprawy, druga wodoszczelność).

Kiedy kupujemy już konkretne źródła światła, zwróćmy uwagę na ich energooszczędność. Warto wybrać oświetlenie ledowe, świetlówki kompaktowe czy halogeny.

Pamiętajmy, żeby projekt instalacji zlecić uprawnionemu elektrykowi. Specjalista na pewno nam doradzi, aby instalacja oświetlenia została przeprowadzona jako obwód oddzielny od obwodu, który dostarcza energię do naszego domu. Oświetlenie ogrodowe z różnych względów może ulec awarii ? osobne obwody sprawią, że awaria w ogrodzie nie pozbawi nas prądu w całym domu.

 

Przeczytaj także inne nasze artykuły o architekturze:

recommended