| Nieruchomości i Budownictwo | Jakie wybrać okna?

Nieruchomości i Budownictwo

Jakie wybrać okna?

Jakie wybrać okna dachowe? Bardzo ważne dla ilości światła w pomieszczeniu jest to, jak projekty domów mają usytuowane okna połaciowe. Najlepiej jeśli rozmieszczone będą równomiernie na całej powierzchni pomieszczenia, dzięki czemu światło trafiać będzie z różnych stron o różnych porach dnia, oświetlając wnętrza o każdej porze. Warto wiedzieć, że jedno okno nawet bardzo duże, dostarczy […]

Jakie wybrać okna?
0 votes, 0.00 avg. rating (0% score)

Jakie wybrać okna dachowe?

Bardzo ważne dla ilości światła w pomieszczeniu jest to, jak projekty domów mają usytuowane okna połaciowe. Najlepiej jeśli rozmieszczone będą równomiernie na całej powierzchni pomieszczenia, dzięki czemu światło trafiać będzie z różnych stron o różnych porach dnia, oświetlając wnętrza o każdej porze.

Warto wiedzieć, że jedno okno nawet bardzo duże, dostarczy światło tylko do części pomieszczenia, pozostałą część pozostawiając zacienioną. Promienie słoneczne trafiać będą w jeden punkt, a w przypadku, gdy zamontujemy dwa okna połaciowe, promienie trafią już w dwa punkty, a jeżeli zamontujemy cztery, nawet malutkie okienka i najlepiej po dwa na przeciwległych połaciach, światła będzie jeszcze więcej.

Planując projekt poddasza warto wziąć pod uwagę tzw. współczynnik oświetlenia (współczynnik światła dziennego), dobrze gdy jest on jak największy. A powierzchnię o współczynniku oświetlenia zawsze otrzymamy w przypadku dwóch okien, niż jednego o takiej samej powierzchni, jak te dwa mniejsze.

Oczywiście to, ile okien będzie na poddaszu zależy też od funkcji, jaką pełni pomieszczenie. Jeżeli aranżacja poddasza przewiduje usytuowanie tam salonu, liczba okien będzie większa niż wtedy, gdy zaplanujemy łazienki na poddaszu czy niewielką sypialnię.

Bardzo istotne są również wymiary okien dachowych, które zależą nie tylko od naszych upodobań, ale również od tego, jak został wybudowany projekt dachu. Okna połaciowe dostępne są na rynku w kilkunastu rozmiarach, mamy również możliwość kupienia okna na zamówienie. Ale to, jak długie będziemy mogli zamontować okna, zależy od kąta nachylenia dachu.

Trzeba pamiętać, że im mniejszy kąt nachylenia dachu, tym dłuższe powinno być okno, a jeżeli mamy domy z dachem stromym, to okno musi być krótsze. Zgodnie z tą zasadą nie tylko doświetlimy odpowiednio wnętrza, ale również będziemy mogli swobodnie wyglądać przez okno, zarówno stojąc, jak i siedząc czy leżąc.

Okna dachowe mogą być niestandardowe, jak np. lukarny czy tzw. wole oko. Musimy jednak pamiętać, że takie niestandardowe okna zdecydowanie podwyższają koszty budowy domu.

Przeczytaj także inne nasze artykuły o architekturze:

recommended