| Nieruchomości i Budownictwo | Kiedy budować stropy monolityczne?

Nieruchomości i Budownictwo

Kiedy budować stropy monolityczne?

Koszty budowy domu są jednym z ważniejszych czynników branych pod uwagę, gdy wybiera się projekty domów. Każdy element architektoniczny czy konstrukcyjny ma wpływ na kosztorys, dlatego warto przeanalizować wszystkie, poznając ich wady i zalety. Strop monolityczny jest jednym z rodzajów stropów żelbetowych, które najczęściej stosowane są przez projektantów tworzących domy jednorodzinne. Projekty domów gotowych bardzo […]

Kiedy budować stropy monolityczne?
0 votes, 0.00 avg. rating (0% score)

Koszty budowy domu są jednym z ważniejszych czynników branych pod uwagę, gdy wybiera się projekty domów. Każdy element architektoniczny czy konstrukcyjny ma wpływ na kosztorys, dlatego warto przeanalizować wszystkie, poznając ich wady i zalety.

Strop monolityczny jest jednym z rodzajów stropów żelbetowych, które najczęściej stosowane są przez projektantów tworzących domy jednorodzinne.

Projekty domów gotowych bardzo często przewidują stropy monolityczne. Są to stropy wylewane z żelbetu na pełnym deskowaniu. Płyty żelbetowe muszą mieć dokładnie takie parametry, jakie przedstawił architekt w projekcie. Projekt domu zawiera informacje o układzie zbrojenia, które zależy od tego, jaką rozpiętość ma strop i jakie obciążenia będzie przenosił. Układ zbrojenia może być jednokierunkowy lub krzyżowy.

Deskowanie wykonuje się bezpośrednio na placu budowy. Do ich budowy stosuje się deski układane na belkach i podpierane stemplami z drewna. Aby zmniejszyć koszty budowy domu można wynająć gotowe deskowanie wielokrotnego użytku, zrobione z blachy czy sklejki, belek i podpór ze stali.

Płyty stropowe wykonuje się z betonu zbrojonego. Jest to najczęściej gotowa mieszkanka betonu o odpowiedniej klasie surowca, którą zamawia się w betoniarni. Na placu budowy świeży beton potrzeba zagęścić i ochronić przed negatywnym wpływem czynników atmosferycznych, a także przykryć np. folią osłaniając przed słońcem i deszczem.

 

Przeczytaj także inne nasze artykuły o architekturze:

recommended