| Nieruchomości i Budownictwo | Organizacja placu budowy

Nieruchomości i Budownictwo

Organizacja placu budowy

Organizacja placu budowy wymaga od kierownika czynności m.in. związanych z ogrodzeniem placu budowy. Ogrodzenie budowy może być tymczasowe, nie mniej jednak musi spełniać wymogi BHP oraz tego, co architekt uznał za konieczne do zabezpieczenia, gdy adaptował projekty domów. Ogrodzenie terenu budowy oraz sam plac budowy muszą być tak zorganizowane, by nie stwarzały zagrożenia dla ludzi. […]

Organizacja placu budowy
0 votes, 0.00 avg. rating (0% score)

Organizacja placu budowy wymaga od kierownika czynności m.in. związanych z ogrodzeniem placu budowy.

Ogrodzenie budowy może być tymczasowe, nie mniej jednak musi spełniać wymogi BHP oraz tego, co architekt uznał za konieczne do zabezpieczenia, gdy adaptował projekty domów.

Ogrodzenie terenu budowy oraz sam plac budowy muszą być tak zorganizowane, by nie stwarzały zagrożenia dla ludzi. Odległość ogrodzenia od budynku zależy od wielkości terenu budowy, ale:

wysokość ogrodzenia nie powinna być mniejsza niż 1,5 m;
w strefach zagrożone spadaniem przedmiotów z wysokości odległość ogrodzenia od budynku musi wynosić minimum 1/10 wysokości, z której podczas robót budowlanych mogą spadać materiały czy narzędzia budowlane;
w przypadku ogrodzenia wykopów, jeżeli wykop jest głębszy niż 1 m, balustrada ogrodzenia nie może być niższa niż 1,1 m.

Czasami, np. gdy realizowane są domy projekty szeregowe przy ulicy w mieście, budowa ogrodzenia jest niemożliwa. Wtedy kierownik budowy jest odpowiedzialny za przygotowanie innych rozwiązań, np. montaż tablic ostrzegawczych czy zapewnienie stałego nadzoru.

Na placu budowy muszą być wyznaczone również miejsca, gdzie składowane będą materiały budowlane i wyroby. Wyznaczone również muszą być strefy niebezpieczne. Budowa tymczasowych obiektów na placu budowy oznacza postawienie np. baraku socjalnego czy toalety dla ekip budowlanych. Na placu budowy musi być ponadto prąd, a co za tym idzie, właściwe oświetlenie.

Bardzo ważne jest, aby na placu budowy znajdowała się żółta tablica informacyjna. Kierownik budowy powinien ją umiejscowić w widocznym miejscu od strony drogi publicznej lub dojazdu, jeżeli nasza działka budowlana nie ma bezpośredniego dostępu, na wysokości nie mniejszej niż 2 m.

 

Przeczytaj także inne nasze artykuły o architekturze:

recommended