| Nieruchomości i Budownictwo | Tymczasowe obiekty budowlane

Nieruchomości i Budownictwo

Tymczasowe obiekty budowlane

Tymczasowe obiekty budowlane nie są jasno sprecyzowane przez ustawę Prawo Budowlane, ale ustawa wskazuje dokładnie ich funkcję. Ich budowa bez pozwolenia i bez zgłoszenia może się odbyć tylko i wyłącznie wtedy, kiedy służą one pracom budowlanym, na których wykonanie pozwolenie czy zgłoszenie jest już konieczne. Czyli na przykład jeśli budujemy domy jednorodzinne, to mając na […]

Tymczasowe obiekty budowlane
0 votes, 0.00 avg. rating (0% score)

Tymczasowe obiekty budowlane nie są jasno sprecyzowane przez ustawę Prawo Budowlane, ale ustawa wskazuje dokładnie ich funkcję. Ich budowa bez pozwolenia i bez zgłoszenia może się odbyć tylko i wyłącznie wtedy, kiedy służą one pracom budowlanym, na których wykonanie pozwolenie czy zgłoszenie jest już konieczne. Czyli na przykład jeśli budujemy domy jednorodzinne, to mając na nie pozwolenie na budowę, możemy postawić tymczasowy budynek bez dodatkowej zgody, jeśli służyć ma on ekipie budowlanej jako pomieszczenie socjalne.

Jeżeli nie prowadzimy robót budowlanych, tymczasowy obiekt możemy postawić na podstawie zgłoszenia. Czy może być to garaż? Tak, jeśli możemy sobie pozwolić na to, że usuniemy go za parę tygodni. Jak sama nazwa wskazuje, tymczasowy obiekt budowlany przewidziany jest na działkę na jakiś czas. W zgłoszeniu musimy określić termin, w którym zostanie rozebrany bądź przeniesiony w inne miejsce. Termin ten nie może być dłuższy niż 120 dni od dnia rozpoczęcia budowy, określonego w zgłoszeniu.

Jeżeli więc chcemy, by nasz garaż blaszany na stałe znajdował się na działce, na jego budowę potrzebne będzie pozwolenie. W przeciwnym razie jego usytuowanie na posesji będzie traktowane jako samowola budowlana.

Bez względu na to, czy stawiamy garaż jednostanowiskowy, mały drewniany lub blaszany, czy też okazały murowany budynek na dwa czy więcej samochodów, budowa garażu wymaga pozwolenia na budowę.

Przeczytaj także inne nasze artykuły o architekturze:

recommended